Search
  • Homestead Booster Club

State Championships, Records & More

Updated: Jul 18, 2019

Dating Back To 1963, Here's A Year-By-Year Breakdown of Team and Individual Achievements in HHS Athletics.

State Championships

  • Football - 2018, 2015, 2012, 2008, 2006, 1999

  • Soccer (Girls) - 2007, 1995, 1992

  • Soccer (Boys) - 1999, 1993

  • Swimming & Diving (Boys) - 2001, 2000, 1999, 1998

  • Swimming & Diving (Girls) - 1985, 1984

  • Track & Field (Boys) - 2010, 1964

  • Track & Field (Girls) - 1983

  • Cross Country (Girls) - 1986

  • Cross Country (Boys) - 1967

  • Golf (Girls) - 2012, 2011, 1999, 1987

  • Golf (Boys) - 2006, 1996

  • Baseball - 1994, 1978, 1974


Conference/Team Championships

  • 2016- Football

  • 2015 - Football

  • 2014- Boys Golf

  • 2012- Football, Girls Golf, Girls Tennis

  • 2011- Girls Golf, Girls Tennis

  • 2010- Girls Tennis, Boys Track

  • 2009- Girls Tennis

  • 2008- Football, Girls Tennis

  • 2007- Girls Soccer

  • 2006- Football, Boys Golf

  • 2002- Girls Gymnastics

  • 2001- Boys Swimming

  • 2000- Boys Swimming

  • 1999- Football, Girls Golf, Boys Soccer, Boys Swimming

  • 1998- Boys Swimming

  • 1996- Boys Golf

  • 1995- Girls Soccer

  • 1994- Baseball

  • 1993- Girls Gymnastics, Boys Soccer

  • 1992- Girls Soccer

  • 1987- Girls Golf

  • 1986- Girls Cross Country

  • 1985- Girls Swimming

  • 1984- Girls Swimming

  • 1983- Girls Track

  • 1979- Boys Gymnastics

  • 1978- Baseball, Boys Gymnastics

  • 1975 – Girls Gymnastics

  • 1974- Baseball, Boys Gymnastics, Girls Swimming

  • 1970- Boys Gymnastics

  • 1967- Boys Cross Country

  • 1964- Boys Track

  • 1963- Boys Track

Individual Championships


2017

Drew Bosley, State Champion, Cross Country


2014

  • Anna Kreynin, Katya Mikhailenko – Women’s Tennis Doubles

2013

  • Nick Petersen – Men’s Swimming 100 Backstroke

2012

  • Sophia Lococo, Anna Kreynin, Women’s Tennis Doubles

  • Jordan Niebrugge – Men’s Golf

  • Elizabeth Konon- Women’s Tennis Singles

2011

  • Carly Peck, Sophia Lococo – Women’s Tennis Doubles

  • Elizabeth Konon- Women’s Tennis Singles

2010

  • Marissa Savitch- Women’s Track 100 Hurdles

  • Game Genovesi- Men’s Track 800 Meters

  • Nate Routhier, Mike Cronce, Doug Mueller, Gabe Genovesi – Men’s Track 3200M Relay

  • Andy Holtorf, Mike Collins, Doug Mueller, Gabe Genovesi –  Men’s Track 1600M Relay

  • Erik Larsen – Men’s Diving

  • Alex Jesse – Men’s Tennis Singles

2009

  • Marissa Savitch – Women’s Track 100M High Hurdles

  • Aly Coran- Women’s Tennis Singles

  • Cameron Mikelson, Connor Peck – Men’s Tennis Doubles

2008

  • Aly Coran – Women’s Tennis Singles

  • Brant Vogt, Tony Lococo – Men’s Tennis Doubles

2007

  • Rachel Biblo – Women’s Gymnastics All Around, Uneven Bars & Vault

2006

  • Lauren Levey – Women’s Skiing Super G

  • Ray Daniel, Brian Gensrick, Andrew Handeland, Andrew Suhr – Men’s Track 400M Relay

  • Andy Hansen – Men’s Golf

  • Jacob Kittilstad – Men’s Swimming 200 Freestyle

2004

  • Santana Ikpeme – Women’s Track & Field Long Jump

2003

  • Jenny Will – Women’s Swimming 50 Freestyle

  • David Iancu, Herbert Conzelmann – Men’s Tennis Doubles

  • Joe Ebinger – M en’s Swimming 500 Freestyle

2002

  • Melissa Marsack – Women’s Gymnastics All Around

  • Jenny Will – Women’ Swimming 50 Freestyle

  • Michael Oxman – Men’s Diving

2001

  • Ben Whitcomb, Eric Mohr, Kyle Fyock, Greg Haar: Men’s Swimming 400 Freestyle Relay

  • John Regnitz – Men’s Swimming 100  Butterfly

  • Greg Haar – Men’s Swimming 100 Freestyle

  • Sara Petric – Women’s Swimming 100 Freestyle

  • Sara Petric – Women’s Swimming 50 Freestyle

  • Michael Oxman – Men’s Diving

  • Eric Mohr- Men’s Swimming 200 Individual Medley

  • Eric Mohr- Men’s Swimming 500 Freestyle

  • Greg Haar – Men’s Swimming 200 Freestyle

  • Jenny Will, Ali Will, Amanda Mueller, Sara Petric – Women’s Swimming 400 Freestyle Relay

  • Paul Check – Men’s Track 110M High Hurdles

2000

  • Sara Petric – Women’s Swimming 100 Freestyle

  • Scott Mueller – Men’s Swimming 200 Individual Medley

  • Scott Mueller – Men’s Swimming 100 Freestyle

  • Michael Oxman – Men’s Diving

  • Greg Haar, Eric Mohr, Steve Petric, Scott Mueller – Men’s Swimming 400 Freestyle Relay

  • Eric Mohr, Pat Graham, John Regnitz, Scott Mueller – Men’s Swimming 200 Medley Relay

  • Pat Graham – Men’s Swimming 100 Breaststroke

  • Eric Mohr – Men’s Swimming 500 Freestyle

1999

  • Colin Whitcomb, Pat Graham, John Regnitz, Pat Gahagan – Men’s Swimming 200 Medley Relay

  • Scott Mueller – Men’s Swimming 100 Freestyle

  • Steve Mohr – Men’s Swimming 200 Individual Medley

  • Steve Mohr – Men’s Swimming 500 Freestyle

  • John Regnitz, Pat Gahagan, Steve Petric, Scott Mueller – Men’s Swimming 200 Freestyle Relay

  • Nathan Whitcomb, Steve Mohr, Steve Petric, Scott Mueller – Men’s Swim 400 Freestyle Relay

  • Lindsey & Stacey Brock – Women’s Tennis Doubles

1998

  • Steve Mohr – Men’s Swimming 200 Individual Medley

  • Steve Mohr – Men’s Swimming 500 Freestyle

  • Steve Mohr, Steve Petric, Pat Graham, Chris Semrau – Men’s Swimming 400 Freestyle Relay

1995

  • Brian Brandt – Men’s Swimming 50 Freestyle

1994

  • Stephanie Burroughs – Women’s Gymnastics Balance Beam

  • Vince Farina – Wrestling 135 lbs.

  • Melvin Thomas – Men’s Track Triple Jump

  • Brian Brant – Men’s Swimming 50 Freestyle

1992

  • Andy Bosley – Men’s Track 3200M Run

  • Andy Bosley – Men’s Track 1600M Run

1991

  • Andy Bosley, Men’s Track 3200M Run

1987

  • Mark Gwidt – Men’s Swimming 100 Breaststroke

  • Mark Gwidt – Men’s Swimming 200 Individual Medley

  • Kevin Dawson – Men’s Track 110M High Hurdles

1986

  • Janel Humphries – Women’s Track 800M Run

1985

  • Jenny Groiss – Women’s Swimming 200 Individual Relay

1984

  • Julie Dewulf – Women’s Golf

  • Kristin Usowski – Women’s Swimming 200 Freestyle

  • Kristin Usowski – Women’s Swimming 100 Freestyle

  • Kristin Usowski, Laurel Smith, Jackie Kellner, Jenny Groiss- Women’s Swim 400 Freestyle Relay

1983

  • Betsy Bradley – Women’s Gymnastics Floor Exercise

  • Kim Otey, Kim Tarcin, Kris Freyer, Lynn Hidde – Women’s Track 400M Relay

  • Lynn Hidde – Women’s Track 100M Low Hurdles

  • Betsy Buth, Michelle Muzak, Robin Young, Julie Schlitz – Women’s Track 1600 M Relay

1982

  • Julie Schlitz – Women’s Track 400M Run

  • Mke Miller, Jeff Alexander, andy Korenak Kurt Usowski – Men’s Swim 200 Medley Relay

1981

  • Lynn Hidde – Women’s Track 200M Low Hurdles

  • Mike Miller, Mark Getzendaner, Andy Korenak, Kurt Usowski –  Mens Swim 200 Medley Relay

  • Jeff Alexander – Men’s Swim 100 Breakstroke

1980

  • Mike Miller, Jeff Alexander, Pete Schmidt, Chris Bayley – Men’s Swimming 200 Medley Relay

  • Mike Miller –  Men’s Swimming 100 Backstroke

  • Tami Merrill – Women’s Diving

1978

  • Annette Greis – Women’s Diving

1977

  • John Friesch – Men’s Track Pole Vault

1976

  • Sue Guerin – Women’s Gymnastics Balance Beam

1975

  • Lynn Grassin – Women’s Gymnastics Balance Beam

  • Kathy Groiss – Women’s Swimming 50 Free

1973

  • Holly Hughes – Women’s Gymnastics Floor Exercise

  • Lynn Grassin – Women’s Gymnastics Balance Beam

1972

  • Tina Sullivan – Women’s Gymnastics Floor Exercise

1970

  • Pat O’Brien – Men’s Gymnastics All Around

  • Pat O’Brien – Men’s Gymnastics Horizontal Bar

  • Dennis Quinlan – Wrestling 107 lb

  • Warren Vogel – Men’s Gymnastics Still Rings

1967

  • Roger Williams – Men’s Track 880 yd Run

1964

  • Dan Snider – Men’s Track 120 yd High Hurdles

  • Dan Snider – Men’s Track 180 yd Low Hurdles

  • Jon Wittig, Bill Baldwin, Wally Schoessow, Rick Belcher – Men’s Track 880 yd Relay

  • Steve Schwandt – Men’s Track High Jump

1963

  • Dan Snider – Men’s Track 120 yd High Hurdles

  • Dan Snider – Men’s Track 180 yd Low Hurdles

  • Bob Slick – Men’s Track Shot Put

1 comment

Recent Posts

See All

2018-2019 Booster Club Members

Take a look at all of our amazing parents and alumni who support the Homestead High School Booster Club! LIFETIME MEMBERS ($1500) NICK & ERIN BALISTERI JON & LIBBY BARANKO JODI BEINING MARK & WHITNEY

© 2020-2021 Homestead Booster Club

Homestead High School Sports Booster Club •  P.O. Box 314 • Mequon, WI 53092